SEVEROVÝCHODNÉ SLOVENSKO. Najprv požadovali vyše dve miliardy amerických dolárov, napokon by sa boli „uspokojili“ so 133 miliónmi. Toľko žiadali americkí ťažiari od Slovenskej republiky na arbitrážnom súde Svetovej obchodnej banky za zmarený geologický prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu na severovýchode Slovenska.
Arbitrážny tribunál po štyroch rokoch vydal finálne rozhodnutie v prospech Slovenskej republiky.
Aký mali zámer
Na arbitrážny súd Svetovej obchodnej banky sa obrátila americká spoločnosť Discovery Global, jediný spoločník Alpine Oil& Gas, ktorá u nás od roku 2006 hľadala ropu a horľavý zemný plyn.
Spoločnosť bola držiteľom prieskumných území Medzilaborce, Snina, Svidník a Pakostov v okrese Humenné.

Prieskum plánovala ukončiť v rokoch 2015 - 2017 prieskumnými vrtmi v Oľke v okrese Medzilaborce, v Ruskej Porube v okrese Humenné a v Smilne v okrese Bardejov.
Ministerstvo životného prostredia jej v roku 2016 predĺžilo povolenie na prieskum na ďalších päť rokov.

Odpor silnel
Proti zámeru „ropákov“, ako ich nazvali aktivisti a miestni obyvatelia, sa zdvihla dovtedy nevídaná vlna odporu. Miestni obyvatelia a aktivisti sa spojili a pod hlavičkou občianskeho združenia Aropaňe nezriedka vlastnými telami aj za cenu zranení bránili ťažiarom v ich aktivitách.
Zahatávali im prístup k záujmovým miestam, blokovali prístupové cesty, organizovali protestné zhromaždenia a pochody, spísali petíciu, podávali trestné oznámenia a obracali sa na kompetentných úradníkov.

O nás bez nás
Ťažiari spočiatku dostávali rozhodnutia kompetentných úradov v ich prospech.
Aktivistom sa však podarilo dokázať, že vstupovali na pozemky vlastníkov bez ich súhlasu. „Konalo sa o nás bez nás,“ hovorí Ladislav Andrejco, aktivista, člen občianskeho združenia Aropaňe a podielnik urbariátu v Ruskej Porube.

„Urbárske pozemky a urbárske lesné cesty v Ruskej Porube mali používať ťažké automobily, ktoré by ropu viezli z miesta vrtu do rafinérie do Poľska. Mal som byť na konania prizvaný ako štatutárny zástupca urbárskej spoločnosti. Dozvedel som sa o tom, až keď to úradníci odsúhlasili,“ spomína.

Voda je najdôležitejšia
Živo má pred očami odpor miestnych obyvateľov, ktorým sa nepáčilo, že im v lesoch vyrastú vrtné veže a obávali sa hlavne o čistotu a kvalitu vody, ktorú berú zo studní.
„Existovalo obrovské riziko, že prídeme o pitnú vodu. Napríklad okolo Ruskej Poruby malo byť 42 vrtov, 42 odkalísk ropných látok. Ľudia tam majú pitnú vodu len v studniach, prakticky by si museli kupovať balenú pitnú vodu z obchodu,“ vracia sa do minulosti.
Aropaňe postupne získali podporu nielen miestnych samospráv, ale aj Prešovského samosprávneho kraja, niektorých parlamentných poslancov, aktivistov z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK aj gréckokatolíckej a katolíckej cirkvi.

Rezignovali a odišli
Ťažiari sa na jar 2018 napokon dobrovoľne vzdali prieskumných území Pakostov v okrese Humenné, Snina a Medzilaborce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín